تصویر

تا حالا چند بار شده که دیدید بچه‌ها تو کالسکه‌شون پاهاشون رو تکون می‌دن و یه‌هو یکی از جوراباشون پرواز می‌کنه و میفته بیرون، بدون اینکه پدر و مادر اون بچه متوجه بشن؟

این موضوع خیلی بین بچه‌ها رایجه که جورابشون (یا پوشک، پیش‌بند، یا کلاه و از این دست چیزا) رو در بیارن. ولی با وجود اینکه این موضوع خیلی طبیعیه، می‌تونه برای پدر و مادرها که می‌خوان پای بچه‌هاشون گرم و تمیز باشه، آزاردهنده و سخت باشه.

وقتی که بچه‌ها به دنیا میان، نمی‌تونیم نگران اون پاها و انگشتای کوچولوموچولوشن نباشیم.

ما انگشتاشون رو می‌شمریم و رایحۀ فوق‌العادۀ بچه رو با تمام وجود استشمام می‌کنیم.

ولی وقتی بچه‌ها رشد می‌کنن، شروع به کشف دنیای اطرافشون می‌کنن.

تو سال اول زندگی‌شون، اونا خیلی دوست دارن که در مورد دنیای اطرافشون بیشتر بدونن و یاد بگیرن.

وقتی که کوچولو هستن، واجبه که دمای بدن کوچولوتون رو با یه گرمای خوب تنظیم کنید. چون بچه‌ها تو این سن هنوز توانایی تنظیم دمای بدنشون رو ندارن و بدن کوچولوشون تقریباً چهار برابر بزرگسال‌ها گرما رو از دست می‌ده.

اگه متوجه شدین جورابای کوچولوی فندقی‌تون دارن گم می‌شن و از «عملیات گم کردن جوراب» خسته شدید، این چند راهنمایی برای اینکه جوراب بچه‌تون پاش بمونه رو بخونید.

هوشمندانه شروع کنید

با وجود اینکه چند ترفند برای اینکه جوراب بچه رو تو پاش نگه دارید هست، ولی مهمه که با موارد اصولی و پایه‌ای شروع کنید.

مطمئن بشید که اندازۀ جوراب‌ها درستن

مثل خیلی از پدر و مادرهای چشم‌به‌راه (منتظر به‌دنیا اومدن بچه)، بعضی اوقات ما کشوی لباس بچه رو پر از جوراب‌ها و لباس‌ها و وسایل مختلف می‌کنیم با این امید که بعد از به‌دنیا اومدنش، اینا رو تَنِش کنیم.

در هر حال، باید مقابل این فشار که می‌خواد مجموعۀ بزرگی از جوراب‌ها و لباس‌ها و به طور کلی لباس بچه گانه چه لباس دخترانه و چه لباس پرانه رو درست کنه مقاومت کنید.

تو شش ماه اول، طبق گزارش‌ها، پاهای بچه حدوداً چهار اندازه رشد می‌کنه و تو سال اول، تقریباً به‌اندازۀ نصف اندازۀ بزرگسالی‌ش می‌رسه. بنابراین شما باید هر از گاهی جوراب‌ها رو ارزیابی کنید تا مطمئن بشید که براش کوچیک نشده باشن.

برای نوزادها قضیه این‌طوریه که اونا ممکنه به‌خاطر سایش با ملافه یا پتویی که روش (یا به‌همراهش) خوابیده‌ن، جورابشون در بیاد؛ مخصوصاً اگه اندازۀ جوراب‌ها خیلی بزرگ باشه.

اندازۀ درست جوراب باعث می‌شه که وقتی خوابن، جوراب از پاشون در نیاد.

البته این مهمه که جوراب خیلی محکم (و تنگ) نباشه، چون علاوه بر اینکه باعث ناراحتی بچه می‌شه، می‌تونه باعث مشکل موندنِ ردّ جوراب روی پاها بشه که می‌تونه باعث بشه این رد همیشه با بچه بمونه.

دنبال کیفیت باشید

درست مثل جوراب بزرگسال‌ها، کیفیت‌های متفاوت، حس متفاوتی رو تو پای ما ایجاد می‌کنه.

برای بچه‌ها، داشتن جوراب‌هایی که با مواد باکیفیت طراحی و تولید شده باشن، نه‌تنها کمک می‌کنه جوراب پاشون بمونه، بلکه ماندگاری‌ش بیشتره، به‌علاوۀ اینکه برای بچه‌تون هم احساس راحتی بیشتری رو به‌همراه داره.

جوراب‌های باکیفیتی که پاشنه‌دار و مچ‌دار هستن و همچنین جوراب‌هایی که جای انگشت دارن، طوری طراحی شده‌ن که توی پا بمونن، و به‌نظر می‌رسه که این‌طور هم هست.

جوراب‌هایی که کفشون ضد لغزش هست هم به بچه کمک می‌کنه که بتونن امن‌تر راه برن و شروع به کشف دنیای اطرافشون کنن.

برای نوزادهایی که تازه متولد شده‌ن و همچنین بچه‌های کمتر از دوازده ماه، به یاد داشته باشید که پارچه‌های باکیفیت (ترجیحاً پارچه‌های طبیعی و نرم) خیلی بیشتر احساس راحتی رو به بچه می‌دن و بچه‌تون خیلی کمتر تمایل داره که درشون بیاره.

برای بچه‌هایی که تازه‌به‌راه‌افتادن و راه می‌رن و کشف می‌کنن، جوراب‌های بادوامی که کفشون ضد سُر خوردن هم باشه بسیار ایده آله.

ترفندهایی برای پدر و مادرها برای اینکه جوراب رو تو پای بچه‌شون نگه دارن

حتی با وجود انتخاب جوراب‌های باکیفیت و با اندازۀ درست، بعضی از بچه‌ها همچنان به کندن (و یا گم کردنِ) جوراب‌هاشون ادامه می‌دن.

1- شلوار رو جوراب

اکثر شلوارای بچه‌ها از مواد کِشسان درست شده‌ن که باعث می‌شه پاچه‌های شلوار بیان روی مچ جوراب قرار بگیرن.

این کمک می‌کنه که جوراب‌ها سر جاشون بمونن، با وجود اینکه بچه داره می‌گرده و راه می‌ره.

ساق‌پوش‌ها کارشون اینه که هم جوراب‌ها رو سر جاشون نگه می‌دارن، و هم اجازه می‌ده بچه‌تون آزادانه راه بره و بگرده و در عین حال، گرم بمونه.

2- لباس‌های یک‌تکۀ پادار

لباس‌های یک‌تکۀ پادار که بهش سرهمی هم گفته میشه، از اونجایی که پا رو هم می‌پوشونن، می‌تونن جایگزینی برای جوراب باشن.

خصوصاً اگه هوا سرده، می‌تونید به بچه جوراب هم بپوشونید. که هم گرم‌تر بشن و هم پاچه‌های این لباس‌ها باعث می‌شه که جوراب از پای بچه‌تون در نیاد.

تصویر

3- کفش (و یا چکمۀ پشمی بچگانه)

تو حوزۀ کفش بچه، گزینه‌های زیادی هستن که جوراب بچه رو هم تو پاشون نگه می‌دارن.

زمانی که کفش می‌پوشن، براشون سخته که جوراباشون رو در بیارن.

همچنین چکمه‌های پشمی بچگانه هم براشون مناسبه، که بچه‌تون نمی‌تونه درشون بیاره.

فقط مطمئن بشید که کفش یا چکمۀ پشمی‌ای که انتخاب می‌کنید، براش خیلی محکم و تنگ نباشه.

4- حواس‌پرتی

زمانی که بچه‌ها دارن رشد می‌کنن، شروع به کشف چیزای جدید هم می‌کنن.

به‌عنوان یه نوزاد خیلی کوچیک، دید بچه در حال توسعه‌ست و حوالی پنج یا شش ماهگیه که اونا شروع به افزایش هماهنگی چشم و دستشون می‌کنن.

اگه می‌بینید که بچه‌تون خیلی اوقات جورابش رو می‌گیره، این می‌تونه فقط یه خستگی باشه که به‌راحتی می‌شه با اسباب‌بازی مورد علاقه‌ش، یا حتی بهتر از اون، وقت‌گذاشتن و ارتباط‌گرفتن باهاش برای پرت کردن حواسش از پاهاش، حلش کرد.

یادتون باشه که این دوره‌ست!

هدف اصلی پوشیدن جوراب اینه که بچه‌تون رو گرم نگه داره. پس اگه این به مسئله‌ای تبدیل شد که به‌سادگی نتونستید تحت کنترل بگیرید و کوچولوی فندقی‌تون مدام جوراب رو از پاش درآورد، می‌تونید با تنظیم دمای هوای منزل و ایجاد گرما به اندازۀ کافی، مطمئن بشید که زیاد سردش نشه.

به‌عنوان پدر و مادر، شما چیزای زیادی از بچه‌تون یاد می‌گیرید و همچنین اون از شما.

یه چیزی که باید یادتون باشه اینه که بچه‌تون به رشد و بزرگ‌شدن ادامه می‌ده و این دورۀ کندن جوراب فقط یکی از بخش‌های مختلف رشد بچه‌ست.

طبق نظر کارشناس‌ها، بچه‌های چهار تا شش‌ساله وقتی که به پشت می‌خوابن، انگشت‌ها و پاهاشون رو می‌گیرن.

و در آخر، درست مثل هر چیزِ دیگه‌ای تو این سن، اونا دوست دارن که به انگشتایی که تازه کشف کرده‌ن بچسبن و اونا رو مستقیماً ببرن تو دهنشون.

بهتره بدونید و به یاد داشته باشید که بچه‌تون این کارها رو به‌عنوان یه بخش طبیعی از مرحلۀ رشدشون، شناخت خودشون و محیط اطرافشون، و اینکه چطوری راهشون رو به دنیا باز کنن انجام می‌دن.

هیجان کشف هر روزِ چیزای جدید رو تصور کنید!

همچنان که بچه‌تون انگشت‌هاشو کشف می‌کنه، داره یه قدم به‌سمت یادگیری راه‌رفتن و کشف دنیا توسط خودش می‌ره.

 

منبع: https://babysoyusa.com/blogs/news/6-tips-to-help-keep-babys-socks-on-1